Inter Projekt

www.InterProjekt.pl  
Teraz jest 18 listopada 2017, godz. 08:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziwne zachowanie anteny kierunkowej (Tuby)
PostNapisane: 7 lutego 2011, godz. 00:27 

Witam,

Niedawno sąsiad który korzystał z internetu od lokalnego dostawcy bezprzewodówki zdecydował się na rozwiązanie z nim umowy.
Jako że zakupiony sprzęt do odbioru internetu był już jego własnością postanowiliśmy, że podłączy się do mojej sieci.
Swoją instalacje, która oparta MiktoTik'a RB433 i kartę SparkLan WIMA 123 podłączyłem do dookólnej anteny SENAO GOLD SAG-24015, 2.4GHz 15 dBi.
Bezprzewodową kartę ustawiłem na 2.4 GHz i 9 kanał z uwagi na małą zajętość tej częstotliwości w okolicy której mieszkamy.
Połączenie z sąsiadem udało się zestawić w trybie AP client. Jego sprzęt to EDIMAX EW-7206Apg + jakaś antena kierunkowa tuba.
Wszystko było by bardzo fajnie ale... bo zawsze jest jakieś ale :-)
Mój mikrotik nie potrafił na 9 kanale osiągnąć większej prędkości transmisji do edimaxa niż 1Mbit natomiast w druga stronę wszystko było ok.
No więc pozmieniałem trochę ustawienia MTU, moc nadawania, itd.. Wymieniłem nawet tego EDIMAX'A na AP Tp-Linka.
Co nie było dobrym pomysłem bo EDIMAX okazał się stabilniejszy i wogóle zestawiał połączenie.
Zdesperowany i bezsilny zacząłem zmieniać numery kanałów.
Okazało się że jedynie na 11 kanale zestawione połączenie osiąga odpowiednie szybkości transmisji.

Dodam jeszcze że:
Odległość między jego anteną a moja jest około 40 m. Widoczność jest ok choć jak jestem na jego dachu i patrzę na moją antenę to widzę cały słupek (anteny) przy uchwycie ograniczony kominem. Sygnał z mojej anteny jest na poziomie około 56-60%.

Moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje że na 9 kanale jest tylko 1 Mbit a na 11 jest wszystko ok?

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Dziwne zachowanie anteny kierunkowej (Tuby)
PostNapisane: 18 lutego 2011, godz. 14:54 

Kanały o maja określona szerokość, częściowo na siebie nachodząc. Przy dużym zagęszczeniu tu mógł być problem.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]