Inter Projekt

www.InterProjekt.pl  
Teraz jest 21 października 2017, godz. 01:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: jak to zrobić - bezpłatny HOTSPOT
PostNapisane: 25 stycznia 2007, godz. 23:39 

witam szanownych użytkowników forum
pracuję w jednym z samorządów lokalnych i niedawno namówiłem swoje kierownictwo do udostępnienia bezpłatnego dostępu do internetu na terenie urzędu oraz w jego okolicach
aby takie przedsięwziecie miało sens konieczne są do spełnienia następujące wymagania:
1. udostępnić tylko www i poczte - reszte usług, portów wyciąć,
2. ustanowić limit downloadu i uploadu jednakowy dla wszystkich,
3. wyciąć otoczenie sieciowe, tak aby za pomocą tej sieci nikt nikomu nie grzebał w kompie,
4. ustanowić dzienny limit transferu dla userów, tak aby mógł skożystać każdy, a nie tylko ci co będa pierwsi, zabezpieczy to równiez przed komercyjnym wykorzystaniem łącza,
5. utworzyć serwer DHCP
6. statystyki obciążenia lącza tak żeby można było monitorować jego obciążenie
7. możliwość banowania użytkowników którzy będą kombinować
8. możliwość zabezpieczenia MT takżeby nikt w nim nie namieszał
mam do Was pytanie, czy za pomocą MT da sie coś takiego zrobić??
Oczywiście sieć była by dostępna dla każdego więc żadne filtrowanie po MAC czy jakakolwiek inna autoryzacja nie są konieczne.
Łacze jakim obecnie dysponuje to DSL 1 Mbit z możłiwością zwiększenia - jeśli pomysl wypali, dodam również, iż było by to łącze przeznaczone jedynie na ten cel więc konieczność zabezpieczenia własnej sieci odpada, gdyż nie była by ona w żaden sposób połączona z siecia firmową

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 26 stycznia 2007, godz. 16:40 
Site Admin

oczywiście można te wszystkie założenia spełnić za pomocą Mikrotika.

Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2007, godz. 13:39 

dzieki za odpowiedź
dowiedziawszy się iż to co napisałem w poprzedmim poście da się zrobić na MT zciagnąłem jego wersje demo i zaczołem z nim zabawę, część rzeczy o które pytałem już zrobiłem, a manowicie, serwer DHCP, limit downloadu i uploadu, pozostało zrobic pozostałe, więc jeśli można to poproszę kogoś o podpowiedź w jaki spozób na MT zrobić następujące rzeczy:
1. dzienny limit transferu - czyli np ustalam, iż każdy z użytkowników w ciagu 24 godzin może zciągnąć z internetu dane o wadze 100MB, a po przekroczeniu tego limitu ma niemieć dostępu do sieci, oczywiście jak nadejdzie kolejny dzień to znowu ma te 100 MB,
2. w jaki sposób wyciąć otoczenie sieciowe, tak żeby komputery użytkowników nie widziały się ze sobą
3. w jaki sposób zablokować wszystko oprocz www i poczty - czy wystarczy dać w firewall-u drop any a potem odblokować tylko port 80 i te od poczty?
z góry dzieki za odpowiedź

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2007, godz. 21:54 
Site Admin

pilatus napisał(a):
1. dzienny limit transferu - czyli np ustalam, iż każdy z użytkowników w ciagu 24 godzin może zciągnąć z internetu dane o wadze 100MB, a po przekroczeniu tego limitu ma niemieć dostępu do sieci, oczywiście jak nadejdzie kolejny dzień to znowu ma te 100 MB,

Nie wiem dokładnie jak w hotspocie działa limitowanie (zerowanie licznika dokładnie), ale można to zrobić przez skrypt który będzie codziennie o północy zerował wszystkie liczniki ...

pilatus napisał(a):
2. w jaki sposób wyciąć otoczenie sieciowe, tak żeby komputery użytkowników nie widziały się ze sobą

Najprościej przez zablokowanie portów 135-139 i 445

pilatus napisał(a):
3. w jaki sposób zablokować wszystko oprocz www i poczty - czy wystarczy dać w firewall-u drop any a potem odblokować tylko port 80 i te od poczty?

W skrócie to tak ...

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]