Inter Projekt

www.InterProjekt.pl  
Teraz jest 18 października 2017, godz. 00:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaki wybrać podział łącza ?
PostNapisane: 12 listopada 2008, godz. 10:46 

Witam.

Zwracam się z prośbą do "starych wyjadaczy" MIKROTIKA jaki wybrać podział łącza oraz czy warto stawiać serwer PROXY

Obecnie mam sieć opartą tylko i wyłącznie na sieci LAN w sieci mam 15 osób, z których tylko 3 osoby może nie korzystają z P2P.
Podział łącza chcę zrobić na MIKROTIKU (PC) wer. 3.16.

Pozdrawiam.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 12 listopada 2008, godz. 12:23 

Witam

Rozwiązaniem będzie sklasyfikowanie i oznaczenie ruchu za pomocą mangle i routing mark.

Tak oznaczony ruch puszczamy odpowiednimi gatewayami.

Ruchu p2p nie można rodzielać za pomocą polityki routingu ponieważ ruch p2p często nie jest rozpoznawany od pierwszego pakietu (o ile w ogóle jest). Raczej trzeba znakować i puszczać pewien typ ruchu jednym łączem a resztę drugim.

Zakładam, że wewnątrz sieci sieci jest adresacja prywatna a na wyjściu pakiety są maskaradowane. Jeżeli mamy wewnątrz adresację publiczną sytuacja mocno się komplikuje.

Osobiście nie zawracałbym sobie głowy squidem czy innym proxy.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 12 listopada 2008, godz. 12:41 

mazurbq napisał(a):
Witam

Rozwiązaniem będzie sklasyfikowanie i oznaczenie ruchu za pomocą mangle i routing mark.

Tak oznaczony ruch puszczamy odpowiednimi gatewayami.

Ruchu p2p nie można rodzielać za pomocą polityki routingu ponieważ ruch p2p często nie jest rozpoznawany od pierwszego pakietu (o ile w ogóle jest). Raczej trzeba znakować i puszczać pewien typ ruchu jednym łączem a resztę drugim.

Zakładam, że wewnątrz sieci sieci jest adresacja prywatna a na wyjściu pakiety są maskaradowane. Jeżeli mamy wewnątrz adresację publiczną sytuacja mocno się komplikuje.

Osobiście nie zawracałbym sobie głowy squidem czy innym proxy.

Pozdrawiam

Witaj.
Dzięki za odp.
Tak są 2 osoby którym chcę przypisać adresację zew. Więc w takim razie co proponujesz, nie ukrywam że są to moje 1 kroki w tym temacie.

Tytuł:
PostNapisane: 13 listopada 2008, godz. 09:10 

Jeżeli będziesz robił standardowe przekierowanie adresu prywatnego na publiczny nie ma problemu (koledze chodziło o adresację publiczną wewnątrz sieci bez żadnych przekierowań) możesz postępować tak jak doradził kolega czyli oznakować najważniejsze usługi na manglu np. www/mail/dns/ftp itd itp ( wszystko co ma dobrze śmigać ) i reszta czyli między innymi p2p następnie ustalasz odpowiednią politykę hierarchiczną na queue tree na podstawie wcześniej oznakowanego ruchu.

Kolega wspomina żeby puścić zamarkowany ruch odpowiednimi gatewayami ale z tego co widzę nie masz do dyspozycji dwóch łącz?? Więc podział łącza ze względu na usługi pomiędzy dwoma łączami odpada a takie rozwiązanie najlepiej zdaje egzamin.

Tytuł:
PostNapisane: 13 listopada 2008, godz. 09:28 

Witam ponownie

Gdzieś między wierszami przeczytałem, że excel26 ma dwa łącza :wink: Jeżeli ma jedno to sprawa jest bardzo prosta i robimy jak napisał rafall. Znakujemy połączenia a do nich pakiety w mangle. Następnie za pomocą queue tree priorytezujemy ruch. Należy pamiętać, że queue tree działa na interface więc trzeba będzie osobno zrobić kolejki na down i upload. Z najwyższym priorytetem (1) puszczamy ruch najważniejszy i najbardziej czuły na opóźnienia i packet lossy. Z najmniejszym (8) p2p i inne śmieci. Pozostałym usługom możemy przypiąć pozostałe priorytety wg wymagań. Nr priorytetu ustawia tylko ważność ruchu. Nie jest to taka zależność że ruch będzie się dzielił np. w proporcjach 1 do 8. Z priorytetem 7 można ustawić pozostały ruch, w któym prawdopodobnie i tak najwięcej będzie p2p. RouterOS dość kiepsko radzi sobie z jego rozpoznawaniem.

Pozdrawiam.

Tytuł: Re: Jaki wybrać podział łącza ?
PostNapisane: 19 stycznia 2009, godz. 22:08 

Co do Proxy to na tak mała ilość osób jest to zbędne. Chyba, że łącze masz cieniutkie i P2P wysycają całe pasmo wbijając gadulce i http w ziemię. Ja zdecydowałem się na web-proxy przy 50+ klientach na łączu 8/1,5 i brama dostała drugi oddech :) W najnowszym MT 3.19 poprawiono błędy w prosiaku.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]