Inter Projekt

www.InterProjekt.pl  
Teraz jest 17 października 2017, godz. 15:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaki wybrać tryb - na most i baze...
PostNapisane: 28 stycznia 2009, godz. 14:00 

Witam
Planuje postawić most na RB.
po drugiej stronie chce RB z dwoma kartami- jedna do odbioru a druga będzie dopięta z anteną dookólną do której chciałbym podpinać klientów w trybie WDS. i od razu pytanie Czy jest i jaka ewentualnie ilość graniczna klientów WDS, bo na mydelniczkach miałem ograniczenie do 4 szt.
Na razie przetestowałem tryb MT-1 APBridge- MT-2 Station WDS - na moście- - i to samo na bazie. Wszystko działa- ale to poprawna konfiguracja ?
Czy może most zrobić w Bridge-Bridge- a na bazie AP Bridge i klienci statnion WDS
Czy warto stosować EOIP - czy RB sobie poradzi?
Przy jakim sygnale mozna zastosować tryb nstreme ?
A może macie inne sprawdzone ustawienia z takim układem jak u mnie.
Moim celem jest postawienie odległej bazy gdzie bede podpinał klientów, A klienci bedą mieli za sobą małe sieci lan.

Pozdrawiam
Piotr

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Jaki wybrać tryb - na most i baze...
PostNapisane: 11 czerwca 2009, godz. 12:59 

przy moście zestaw bridge-bridge, do tego to służy. Na karcie nadającej oczywiście AP-bridge, a u klientów najlepiej jakieś station nie WDS. Każdy WDS generuje na MC wirtualny interface, a stosowanie dużej ilości interface nie jest za mądre, choć nie wiem nic o ograniczeniach. Jeśli mówisz o kilku klientach, możesz sobie pozwolić, jeśli to ma być 30- 40 , bez sensu robić do nich WDS-y. Znajdź jakiś tryb kliencki.

Tytuł: Re: Jaki wybrać tryb - na most i baze...
PostNapisane: 14 sierpnia 2009, godz. 00:59 

Witaj Piotr

Uwaga do postu mojego przedmowcy. Nie ma to znaczenia ze WDS tworzy wirtualny interfejs, akurat w tym przypadku narzut jest niewielki.

Wracajac do Tematu

Jezeli za stacja kliencka (CPE) bedzie mala siec LAN i na CPE chcesz zastosowac routing (np bo potrzebujesz NAT) to tryb AP-bridge - station jak najbardziej tutaj wystarczy. Natomiast jezeli chcesz miec komunikacje na L2 to zarowno EoIP jak i WDS sa dobrymi rozwiazaniami. Jedynym minusem EoIP to narzut naglowka, przez co zmniejsza sie MTU i zarazem potencjalna wydajnosc linku, ale roznica tu moze byc rzedu 1-4% w zaleznosci jakie duze pakiety beda krazyc na tej sieci.

osobiscie obstawiam WDS

Pozdrawiam

Pawel

Mikrotik Certified Trainer
WNCG AkademiaWIFI.pl

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]